Šachový klub Česká Třebová

Šachový klub Česká Třebová

Co se děje v klubu / Turnaje

Druhý ročník turnaje O pohár Maxe Švabinského: výsledky a shrnutí

Máme za sebou 2. ročník kozlovského rapid turnaje. Ačkoliv to pár dní před zahájením nevypadalo, nakonec dorazilo 45 šachistů z blízkého i širokého okolí, kteří si zahráli příjemný turnaj v krásném prostředí hospůdky u Sitařů v malebné vesničce Kozlov u České Třebové. Jak to celé probíhalo?

Většina hráčů se jako tradičně nahlásila na poslední chvíli. Před prvním ročníkem jsme z toho byli lehce nervózní, nyní nás to nepřekvapilo a celá příprava probíhala i přes pandemii koronaviru v klidu a podle plánu.

Turnaj pro všechny

Skladba startovního pole byla velmi různorodá. Zahráli si hráči různého věku (nejmladšímu bylo 6 let a nejstaršímu skoro 80 let) a různé výkonnosti – od ryzích amaterů až po velmi zkušené šachisty v čele s dvěma mezinárodními mistry.

Turnaj se tradičně těšil velké pozornosti. Jednak se konal pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a zavítala sem i třebovská paní starostka Magdaléna Peterková, která má ke Kozlovu speciální vztah. Stejně jako loni přijela i regionální televize, aby natočila reportáž.

Rozhodcování se tentokrát ujal David Kameník a celých 9 kol proběhlo bez jediného problému či sporu, což u horlivých šachistů rozhodně nebývá pravidlem. Prostředí malebné vesničky se všem účastníkům moc líbilo a oproti loňsku jsme měli i krásné počasí. Určitě vás ale už zajímá, jak to celé dopadlo.

Favorit vítězem

Z vítězství se stylem start – cíl radoval hlavní favorit, mezinárodní mistr Martin Červený (ŠK Duras), se ziskem 8 bodů z 9 partií. Na druhém místě se umístil loňský vítěz Aleš Jedlička (Polabiny) se ziskem 7 bodů a na třetím největší překvapení turnaje – ústecký Pavel Holásek. Finanční ceny byly pro prvních 5 hráčů, nicméně nějakou zajímavou věcnou cenu si odnesli všichni. Vyhlášeny byly i kategorie nejlepší žena, nejlepší senior, nejlepší junior a nejlepší hráči s ELO do 1750 a do 2000.

Nejlepším českotřebovským hráčem se stal hlavní organizátor Ivo Prax, který v posledním kole ustál drtivý útok svého oddílového kolegy a ředitele turnaje Lukáše Hurta, partii zremizoval a díky tomu se umístil na 9. místě, zatímco Lukáš skončil až 14.

Radost nám udělali hlavně naši junioři, kteří v hodně partiích ukázali, že se s nimi musí počítat. Nejlepším hráčem do patnácti let byl právě domácí Karel Sixta, nejmladším pak také náš Vít Válek, pro kterého to byl v šesti letech první turnaj v životě.

Výsledky a fotografie

Kompletní výsledky turnaje jsou dostupné na chess-results a fotografie si můžete prohlédnout v této složce.

Jako pořadatelé bychom rádi poděkovali Pardubickému kraji za finanční podporu, firmě Proplast za věcné ceny a všem členům oddílu, kteří se podíleli na organizaci – zejména Karlovi Petrželkovi.

Co říci na závěr? Jsme rádi, že se i druhý ročník turnaje povedl a že i přes nepříznivé okolnosti, které nemůžeme ovlivnit, dorazilo skoro stejně hráčů jako loni. Věříme, že se všem líbilo a že na třetí ročník dorazí minimálně stejný počet hráčů. A slibujeme, že na třetím ročníku už se do chaloupky Maxe Švabinského, která je letos celý rok uzavřena kvůli rekonstrukci, půjdeme podívat!

Leave A Comment